Aktualności | farmacja.pl

Aktualności

16.03.2018

180 farmaceutów i 60 techników znajdzie pracę w angielskich domach opieki

Angielski National Health Service planuje zatrudnienie w sumie 240 farmaceutów i techników farmaceutycznych do pracy w domach opieki. Zajmą się racjonalizacją farmakoterapii rezydentów i zmniejszeniem liczby branych przez nich leków. Ma to przynieść oszczędności rzędu 249 funtów rocznie na każdego pacjenta.

16.03.2018

"Internetowi" częściej pytają farmaceutów o radę

Z badań przeprowadzonych przez agencję IQS wynika, że rodzice poszukujący rozwiązania problemów zdrowotnych w internecie, zdecydowanie częściej pytają farmaceutów o radę niż ci, którzy nie korzystają z informacji znajdujących się w sieci.

16.03.2018

Kolejny argument polskich homeopatów legł w gruzach

"Homeopatia jest refundowana w Wielkiej Brytanii" - ten argument jest często powtarzany przez producentów homeopatii i lekarzy stosujących tego typu preparaty. Ma on potwierdzać ich skuteczność i uznanie na świecie. Zwolennicy homeopatii nie będą mogli się jednak już dłużej nim posługiwać. Brytyjczycy przyznali, że refundacja tego typu terapii to marnowanie pieniędzy...

16.03.2018

Hurtownia sprzedaje „leki-śmieci”?

Z naszą redakcją skontaktowała się farmaceutka, która postanowiła opisać dość zaskakującą praktykę jednej z czołowych hurtowni farmaceutycznych. Ma ona sprzedawać do aptek leki w zniszczonych opakowaniach. Produkty, które ze względu na swój stan powinny być utylizowane, trafiają do aptek w specjalnych cenach…

16.03.2018

E-recepta: w Dolnośląskiej Izbie Aptekarskiej nie brak znaków zapytania

W wypowiedzi udzielonej Gazecie Wrocławskiej, Paweł Łukasiński - prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej - wyraził obawy dotyczące funkcjonowania systemu informatycznego, który ma umożliwić działanie e-recepty. Jego zdaniem równolegle powinny funkcjonować oba systemy (papierowy i elektroniczny).

16.03.2018

Apteka internetowa sprzedaje leki z wyciętą datą ważności? GIF wszczyna postępowanie!

Mężczyzna, który zamówił medykament dla niemowląt on-line, dostał produkt... bez terminu przydatności. Miejsce, w którym powinna być data ważności, ktoś wyciął z opakowania! Główny Inspektorat Farmaceutyczny już wszczął postępowanie w tej sprawie, ale najpierw chce się upewnić, że to nie prowokacja i działanie nieuczciwej konkurencji.

15.03.2018

Konieczne jest stworzenie „receptariusza krajowego” dla szpitali?

Eksperci firmy PEX PharmaSequence wskazują, na brak danych, które by pozwoliły na ocenę, czy zaopatrzenie szpitali w leki jest właściwe i odpowiada potrzebom hospitalizowanych pacjentów. Jednocześnie wskazują, że niewiele szpitali dysponuje systemami do spersonalizowanego wydawania leków pacjentom, tymczasem systemy takie pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i „uszczelniają” wewnątrzszpitalną dystrybucję leków.

15.03.2018

Farmaceuta w reklamie suplementu diety? Przepisy nie są jednoznaczne

Zgodnie z obowiązującym prawem w reklamie leku OTC nie może występować farmaceuta ani osoba sugerująca posiadanie wykształcenia farmaceutycznego. Co jednak w przypadku reklam suplementów diety i wyrobów medycznych?

15.03.2018

Eksperci: dystrybucja leków działa w warunkach bardzo niskiej rentowności

Marża hurtowa dla 3140 opakowań leków jest niższa niż 2,60 zł, co jest wartością najtańszej przesyłki listowej nierejestrowanej Poczty Polskiej (kartki pocztowej), przy czym warunki transportu leków są zdecydowanie bardziej wymagające niż warunki transportu kartek pocztowych. To sprawiło, że punkt zainteresowania aptek, hurtowni i producentów przesunął się w kierunku asortymentu nierefundowanego.

15.03.2018

Huczne otwarcie apteki i dotkliwa kara WIF. Winna franczyza?

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nałożył karę w wysokości 25 000 zł na właściciela apteki, który zorganizował huczne otwarcie swojej placówki. Przez kilka dni hostessy rozdawały pacjentom cukierki i gadżety z logo apteki. Poczta Polska kolportowała też tysiące ulotek informujących o otwarciu placówki. Przedsiębiorca tłumaczył się, że działania te były konieczne, ze względu na podpisaną umową franczyzową…

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj